Ali Ece futbol dünyasının acı kaybı için açıklamalarda bulundu

Ali Ece : "Gelmiş geçmiş en etkili futbol insanıydı"
Ali Ece futbol dünyasının acı kaybı için açıklamalarda bulundu
Ali Ece : "Gelmiş geçmiş en etkili futbol insanıydı"

Cruyff'un futbol tarihini değiştiren isimlerden biri olduğunu vurgulayan futbol yorumcusu Ali Ece, "Cruyff, tarihin en iyi futbolcusu değildi ama gelmiş geçmiş en etkili futbol insanıydı" ifadesini kullandı.

Ali Ece, yaptığı açıklamada, Cruyff'un henüz genç bir futbolcuyken saha içinde kendisinden 15 yaş büyük takım arkadaşlarına taktik direktif verdiğini hatırlatarak, "Bu, en başta sinir bozucu gözüküyordu ancak neredeyse tüm taktiksel direktiflerinde haklı çıkması, onu daha futbolcuyken saha içindeki yardımcı teknik adama dönüştürdü" değerlendirmesinde bulundu.

Hollanda futbolunun Cruyff öncesinde Lüksemburg karşısında bile zorlandığını ifade eden Ali Ece, "Rinus Michels'in taktik bilgisi, Cruyff'un saha içi dehasıyla birleşince önce Hollanda sonra da tüm dünya futbolu adeta yeniden yapılandırıldı. Bu yeni futbolu Barcelona kanalından İspanya'ya ihraç ettiler. Belli bir oyun felsefesine göre oyuncu yetiştirip sürdürülebilir başarının formülünü sundular. Günümüz futbolunun en başarılı takımları, "Cruyff futbolu"nun güncellenmiş versiyonunu oynuyor. Şu anda dünyanın en yüksek maaş alan teknik adamı Guardiola, Cruyff'un futbol dünyasına bizzat yetiştirip kazandırdığı yüzlerce değerden sadece biri." şeklinde konuştu.

Kaynak: AA