Ahmet Çakar yine bomba açıklamalar yaptı! Türkiye'den en beğendiği hakemi açıkladı

Ahmet Çakar yine bombaladı!... Eski FIFA kokartlı hakem ve Sporcope.com'da 'Sansürsüz' programının yorumcusu Ahmet Çakar Vahdet Gazetesi'ne konuştu.
Ahmet Çakar yine bomba açıklamalar yaptı! Türkiye'den en beğendiği hakemi açıkladı
Ahmet Çakar yine bombaladı!... Eski FIFA kokartlı hakem ve Sporcope.com'da 'Sansürsüz' programının yorumcusu Ahmet Çakar Vahdet Gazetesi'ne konuştu.

Ahmet Çakar röportajda hem kendisi hakkında bilinmeyenleri hem de ilginç tespitleri ile yine çok konuşulacak değerlendirmelerde bulundu.

İşte o röportaj...

O PENALTI İNSANLIK SUÇUDUR

Acaba diyorum bir husumet mi var? Her maçta hakemler intikam alırcasına kararlar veriyor. En son Eskişehirspor-Trabzonspor maçında Trabzonspor aleyhine verilen penaltı insanlık suçudur. Maçlara bakıyorum hep Trabzonspor maçları. İlave yardımcı hakemin pozisyonu görme şansı da yok. Cart diye çaldı verdi penaltıyı. Uydurdu verdi.

KURTLAR VADİSİ'NE ÇOK ADAM ÇIKAR!

Ama Trabzon'da yaşananlar da yanlıştır. Fenerbahçe maçında taraftarın sahaya girerek hakeme saldırmasını kabul etmiyoruz. Böyle bir şey yok. Ne dinimizde var, ne kurallarda, ne de kanunlarda var. Ama siz de adaletli maç yönetin. Her hakem Trabzon'a zarar verip gitti. Çok üzülüyorum. Sen Trabzonspor'u böyle ötekileştirirsen oradan terörist çıkmaz ama Kurtlar Vadisi'ne çok adam çıkar.

TRABZON EN AZ 5 YIL MEN ALIRDI

Sistem bozuk. Cezaları artıracaksın kardeşim. Büyük takımlarımız buna Trabzonspor da dahil Avrupa'da maç yapıyor. Bir tanesinde sahaya atlayan bir kişi görmedik. Takımlarımızın Avrupa maçlarından dolayı ceza aldığını da görmedim. Biliyoruz ki, UEFA gözümüzün yaşına bakmaz. Bu olay Trabzonspor'un Avrupa maçında olsaydı. Trabzonspor en az 5 yıl men edilirdi. Çok büyük para cezası alırdı. UEFA acımaz. Bazen CAS'a gidersin o daha fazla verir."

SALİH DURSUN'A YÜZ VERDİK

"İlk anda Salih Dursun'un hakeme gösterdiği kırmızı kartı doğru bulduğumu söylemeseydim. Ancak sonrasında keşke öyle söylemeseydim dediğim oldu. Salih'e yüz verdik. Trabzon halkı ayaklandı. Sağduyu ile düşündüğün vakit sistemi zorlayan bir şeydi. Destek çıkmasaydık daha iyi olurdu."

dursn.jpg

Varan 2:

İYİ PARA KAZANIYORUM, MHK'Yİ DÜŞÜNMÜYORUM

MHK Başkanlığı'nı yakın gelecekte düşünmüyorum. 60 yaşına gelince belki düşünürüm. Şu an iyi para kazanıyorum. Allah'tan, kanunlardan ve kendimden başka kimseye sorumluluğum yok. Orada Türk hakemliğinin tüm sorumluluğu bende olacak. Her şeyime dikkat etmem lazım. Sorun para da değil. İstemiyorum, aslında işin kolayına kaçıyorum. Bunu da itiraf ediyorum.

KUDDUSi MÜFTÜOĞLU'NDAN APARTMAN YÖNETiCİSİ BiLE OLMAZ!

Kuddusi Müftüoğlu yetersiz. Bırakın ona MHK'yı, 8 daireli bir apartmanın yöneticiliğini versem başaramaz. Siyasi konuları beni ilgilendirmez. Bu başka bir şey. Kuddusi'nin konuşma tarzı, tavırları bırakın Türk hakemliğini, hakem odalarına çay servisi yapan çocukları yönetemez. 20 yıl evvel bir kere tanışmışlığımız vardır. Kötü adam demiyorum. Öyle bir havası yok. Şerefine, namusuna laf söylemem, söyletmem de. Temiz ve iyi insan olmak yetmiyor. Konuşurken dinliyoruz. Ya Allah aşkına bu adam hakemler üzerinde nasıl etkili olabilir.

296530.jpg

SİYASİ KANAAT

Bazı insanlar lider olamaz, Kuddusi Müftüoğlu'dan lider olamaz. Mecbur musun hep bir yerde koltuk almaya? Hakemlik bitti, siyaset, belediye başkanlığı olmadı, oradan MHK başkanlığı. Beceremiyorsun işte, mal ortada. Kuddusi oraya bileğinin hakkıyla gelmedi. Siyasi değerlendirmelerle geldi. Bunu her tarafta da söylüyorum.

SAÇLARIM 1 HAFTADA BEYAZLADI

Çok anım var. Beşiktaş-Fenerbahçe maçı yıl 1991 galiba. Şifo Mehmet'in bir pozisyonu vardı. Top çizgiyi geçti mi, geçmedi mi tartışmaları vardı. O maçtan sonra Türkiye ikiye bölündü. Gol diyenler ve demeyenler olarak. O hafta saçlarımın günden güne beyazladığını hissettim. Yurt dışı maçlarında da çok şeyler yaşadım. Ama fiske yemedim.

HAKEM NASIL CESUR OLUR?

"Yabancı hakem hocalarıyla kesinlikle çalışmam. Jaap Uilenberg denen adam benim yan hakemimdi. Arabistan'da birlikte maç yönettik, aynı odayı paylaştık. Türk hakemliğinin sorunu eğitim falan değil. Türk hakemliğinin sorunu şahsiyettir, cesarettir. Bir çocuk anasına babasına güvenmiyorsa o çocuktan hayır gelmez. Hakemler, "Ben iyi maç yönetirsem, kulüpler ne derse desin TFF bana sahip çıkacak. Beni ezdirmeyecek, kurda kuşa yem etmeyecek" demeli. O zaman cesur maç yönetirler."

cc-002.jpg

Varan 3:

KULÜPLER SOYULUYOR

Türkiye'de kulüpler soyuluyor. Her yıl bir önceki yıldan daha fazla para gidiyor. Benim kulübüm değil. Dernekler Kanunu'na göre ben başkanım. Hatırı sayılır paralar geliyor federasyondan. Menajerler 10 liralık oyuncuyu 20 liraya getiriyor. Üstündeki 10 lirayı paylaşıyoruz, kulübü soyuyoruz. Kulüpler çok soyuldular. Bu kadar para girip de borçların her sene katlanmasının başka bir açıklaması yok. Büyük para giriyorsa borçların azalması lazım.

GALATASARAY 3 YIL ŞAMPİYON OLAMAZ

Galatasaray 3-5 yıl şampiyonluğu çok zor yakalar. Önümüzdeki yıllarda ciddi kadro oluşturmakta çok büyük zorluklar çeker. Bunun da sebebi parasal sıkıntı, ekonomik borçlar, UEFA standartları, finansal Fair Play problemleri Galatasaray'ın transferlere büyük para harcama şansını elinden aldı.

ÖZBEK ENKAZ DEVRALDI

Zaman zaman kızıp, eleştirdiğim anlar var ama oluşan bu tabloda en az sorumluluğu olan insandır. Çünkü Dursun Özbek bir enkaz devraldı. Çok ciddi bir borç aldı. UEFA'nın sopası gelmek üzereydi, nitekim geldi. Finansal tabloyu düzeltmek zorundaydı, aksi halde daha büyük cezalar gelecekti. O yüzden çok fazla suçlu bulmuyorum.

s-9acc5d583dec8460e5f9e727dad0951d7edcc439.jpg

EN BÜYÜK HAKEM FACİASI 

"Son zamanlarda en büyük hakem hataları Galatasaray-Trabzonspor maçında yaşandı. Deniz Ateş Bitnel'in yönettiği ardı ardına fahiş hataların olduğu maçtı. Bir daha Süper Lig'de maç yönetebileceğini zannetmiyorum. O maçta neler olduğunu bilmiyoruz. Günahları boynuna ve tarihe geçen bir maç oldu. En fazla hakem hatasının yaşandığı maç olarak tarihe geçti."

2.KISIM

HER ŞEY DOĞAÇLAMA

- Beyaz Futbol'da yayına çıkmadan önce bir hazırlık yapıyor musunuz, yoksa her şey spontane mi gelişiyor?

Hayır. Yayına 5 dakika önce oturuyoruz. Rasim Ozan daha yeni geliyor. Programda her şey kendiliğinden gelişiyor. Bizim sevilmemiz veya sevilmememiz bundan kaynaklanıyor. Çünkü temelinde samimiyet var. Kurgu yok. Espriler, geyik muhabbetleri asla kurgu değil.

- Hocam sizi kadınlar da izliyor...

Evet izliyor. Çünkü biz spor programı değiliz. Sporun olduğu, stand-up ve şovun olduğu bir eğlence programı. Biz spor haberciliğinde iyiyiz.

- Son 15 seneye baktığımızda başarılı spor programlarının içinde siz varsınız. Bunu nasıl başarıyorsunuz? 

Çok marka yarattım bunu kabul ediyorum. Telegol ve Santra programının oluşmasında katkım var. Beyaz Futbol'un oluşumunda bire bir katkım var. Diğer arkadaşlarımla olduğum gibi. Ekibi seçiyoruz bir şekilde oturuyor.

- Şu anki programdan 2 kişi kalacak olsanız bu kim olurdu?

Seçemem. Programdan hangi birisini alırsanız yıkılırız. Ümit Özat ayrıldı, Abdülkerim Durmaz geldi, bu çok tuttu. Ama birisi ayrılırsa bir daha aynı başarı devam eder mi bilmiyorum. Birisinin ayrıldığını düşünmek bile istemiyorum. 5 kişilik bir sac ayağıyız birimiz giderse yıkılırız.

CÜNEYT ÇAKIR TARTIŞMASIZ DÜNYANIN 1 NUMARALI HAKEMİ

Dünyanın tartışmasız 1 numaralı hakemi.  Dünyanın en zor maçında FİFA VE UEFA'nın ilk akla gelen ismi. Hiçbir Türk vatandaşı Cüneyt Çakır'ı geçemez. Kariyer olarak. Kendisiyle iftihar ediyorum. Dünyada ilktir bu.

1462140178459.jpg

VOLKAN VE EMRE EURO 2016'DA OLMALI

- Volkan Demirel'in Euro 2016'ya gitme konusundaki tartışmalara ne diyorsunuz?

Niye gitmesin? Şike mi yapmış, vatanı mı satmış? Görevden kaçması yanlış. Cezasını gördü. Volkan Babacan'la gidersin, bırak der oradan gelir İspanyol kafayı vurur yenilirsin gidersin. Volkan Demirel yemez gidersin. Ben realist düşünüyorum. Elinde Volkan Demirel varsa dünya çapında bir organizasyonda en az 3 maç oynayacaksan, kalende Volkan Demirel olmalı. Hatalı gol yer mi yiyebilir. Volkan Babacan da kalesinde devleşebilir. O ayrı bir konu.

ARKASINDAYIM: BEŞİKTAŞ ŞAMPİYON OLAMAZ

Spor Toto Süper Lig'de son 3 haftaya  lider giren Beşiktaş'ın şampiyon olamayacağını ve  son maça kadar yarışın devam edeceğini iddia eden Çakar, derbinin favorisinin olmadığını ve Kara Kartal'ın  maçta zorluk çekebileceğini ileri sürdü.

ormann.png

-Şampiyonluk tahminlerinizde daha önce Beşiktaş şampiyon olamaz düşünceniz vardı. Programda 41 büyüsünden bahsetmiştiniz. Şampiyonluk yolundaki düşünceleriniz nelerdir?

Bu düşüncemin arkasındayım. Ben hala Beşiktaş'ın şampiyon olamayacağını düşünüyorum.

-Beşiktaş derbiyi kazanırsa, şampiyonluk yarışı nasıl bir durum kazanır?

Beşiktaş derbiyi kazanırsa çok rahatlar. Ama son maça kadar bu yarış devam edecek. Çünkü 2 takım da son maça kadar kazanırsa, Konya'ya yenilirsen, Fenerbahçe de kazanırsa, şampiyon oluyor.

-Futbol açısından 2 takımı karşılaştırırsanız?

Futbol olarak Beşiktaş önde. Beşiktaş daha çok inanmış ve etkili futbol oynuyor.

DERBİ HÜSEYİN GÖÇEK'E

Beşiktaş favori görünümünde ama derbilerde asla favori işi yoktur. Galatasaray ne kadar problem yaşasa da, ne kadar kadro zafiyeti yaşasa da Galatasaray büyük takımdır. Üstelik maç TT Arena'da. Banko Beşiktaş kazanır diyemez kimse.

- Derbiyi kim yönetir?

Derbiyi Hüseyin Göçek yönetecek gibi bir his var içimde.

huseyin-gocek-640jpg.jpg

KOMEDİ FİLMİNE BAŞLIYORUZ

Rasim ile programdan programa görüşüyoruz. Ertem Şener ile telefonlaşıyoruz. 15-20 gün sonra zaten beşimiz bir film çekeceğiz. Avantüriye komedi filmi. Macera komedi filmine başlıyoruz.

- Nerede çekilecek hocam bilgi verir misiniz?

İstanbul'da önemli bir otelde çekilecek. Bir ayda çekilecek bu filmde başka oyuncular tabii ki var.

AHMET ÇAKAR'IN ENLERi

- En güzel stat hangisi?

Dünyada böyle bir güzel stat yok.  Vodafone Arena'dan bahsediyorum.

570bd1e2c03c0e3c3cf5ffaa.jpg

- En sevdiğiniz yemek nedir?

Ne olsa yerim hiç öyle yemek seçmem iki şeyi yiyemem. Karnıyarık yiyemem yayla çorbası içemem. Yatılı okuldayken bunlardan zehirlenmiştim. Herhalde bu bir travma yarattı. Bunların haricinde her şeyi yiyip içerim.

- En başarılı Türk hakem kim?

Genel anlamda tartışmasız Cüneyt Çakır. Lokal anlamda Mete Kalkavan.  Hiçbir Türk vatandaşı Cüneyt Çakır'ı geçemez.

- En başarılı takım?

Şampiyon olacak takım. Onun haricinde bana göre en başarılı takım Konyaspor.

- En başarılı taraftar?

Tartışmasız Konya taraftarı. Olay yok, küfür yok. Milli takımı müthiş bir ambiyansla finallere götürdüler. Avrupa Şampiyonası elemelerinde Hollanda ve diğer takımları yendik o statta. Uzak ara Konya.

- En başarılı Türk oyuncu?

Beşiktaşlı Oğuzhan Özyakup.

- En başarılı kaleci?

Volkan Demirel.

v-001.jpg

İKİ STATTA BASKI FAZLAYDI

- Hakemliğiniz döneminde maç yönetirken en çok zorlandığınız stat hangisiydi?

Avni Aker'de maç yönetirken o stresi hissedersin. Eski Ali Sami Yen'de hissediyordum. İzmir Alsancak'ta hissetmiyordum. Çünkü stat büyük, çok az seyirci var.

TÜRK FUTBOLU 2000'LERİN BANKA SEKTÖRÜ GİBİ 

- Bizde neden kulüp başkanları futbolculardan olmaz?

Türk futbolunu yönetmek için bir futbolu bileceksin. Futbolu tam böyle Özkan Sümer hoca gibi bilmek zorunda değilsin. Futbol denen olayı bileceksin. Parayı bileceksin, cesur olacaksın. Türk futbolu şu anda 2000 yıllarındaki bankacılık sektörü gibi. Tokatlayan tokatlayana. 2000'li yıllarda kaybolan paralar için banka sahipleri "Fareler yemiştir" diyorlardı milyonlarca Euro için. Ama BDDK geldi bankalar kontrole alındı.

- Kulüpler Yasası bunu nasıl engelleyecek?

Çok basit. Kulüpler şahıslara ait olacak. Sen kendin bakkal dükkânı açsan, kendi dükkânını soyar mısın? Mal senin olacak. Mal başkasının olmayacak.

- Kulübü satmaya kalkarsa nasıl olacak?

Satamazsın. Şöyle satar, kulübün içerisini boşaltırsın. Nitekim şu anda öyle yapılıyor. Kulübün içerisinin boşalması demek kulübün borç yükünün her geçen yıl artması demektir. Zengin olan menajerler ve kulüp başkanları...

ONLAR KİM Kİ BENİ TOPLANTIYA DAVET EDİYOR

 

- Aziz Yıldırım ile aranız nasıl?

Belki 5-6 yıldır konuşmadım, görüşmedim.  Onlar kim ki beni toplantıya davet ediyor. Ben muhabir miyim? Ben yorumcuyum.  Ben orada soru soracağım, ister cevap verecek ister cevap vermeyecek.  Öyle bir şey olamaz. Tartışma olmayacak ki orada.

- Aziz Yıldırım kaç yıl daha kalır başkanlıkta?

Bilmiyorum. Lig bitsin ondan sonra konuşalım.

aziz_7.jpg

- Eğer Fenerbahçe şampiyon olursa Perreira kalır mı?

Şampiyon olursa bile yüzde 70 gider. Olamazsa kesin gider.

BAĞDAT CADDESİ'NDE ÇIKIP YÜRÜYORUM

20 yıldır medyadayım bana birisinin bir laf söylediğini duymadım. Ben çıkıp Bağdat Caddesi'nde yürürüm.  İnsanlarla resim çektiririm. Vurulduğum zaman devlet bana 5 yıl koruma verdi. Ama 7 senedir korumasız geziyorum. Geçenlerde radyodan çıktım metroya bindim. Ben burnu büyük bir insan değilim. İnsanlar rahatsız etmiyorlar. Soru sorarlar cevap veririm.

vv-001.jpg