52. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'nun üçüncü ayağını Grepiel kazandı

52. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'nun üçüncü ayağı olan Aksaray-Konya etabı sona erdi.
52. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'nun üçüncü ayağını Grepiel kazandı
52. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'nun üçüncü ayağı olan Aksaray-Konya etabı sona erdi.

Uluslararası Bisiklet Birliği (UCI) takviminde 2. HC kategorisinde yer alan ve 8 etaptan oluşan organizasyonun 3. etabı, Ulu Cami önünde verilen startla başladı. Kayıt yaptıran 111 sporcu, 158,9 kilometrelik etapta Aksaray-Konya kara yolu güzergahında, Selçuklu dönemine ait tarihi yapıların ve doğal güzelliklerin arasında pedal çevirerek parkuru tamamladı.

Belçika'nın Lotto Soudal takımının taktikleriyle damga vurduğu etabı, bu ekipten Alman Andre Greipel, 3.48.34'lük derecesiyle ilk sırada tamamladı. Greipel, bu performansıyla Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'ndaki 11. etap zaferine uzandı.

Bitişe tekerlek farkıyla giren sporculardan İsviçre'nin Team Roth takımından İtalyan Alberto Cecchin ikinci olurken, Lotto Soudal'dan Kris Boeckmans üçüncülüğü elde etti. Yarışı ilk bölümde bitiren 8 sporcudan altısının Lotto Soudal'dan ikisinin ise Team Roth'dan olması dikkati çekti.

Turun ikinci günü sonunda genel klasman liderliğini elinde bulunduran İtalya'nın Lampre-Merida takımından Przemyslaw Niemiec, turkuaz mayoyu İspanya'nın Caja Rural-Seguros RGA takımından Armentia Pello Bilbao'ya kaptırdı.

Sprint liderinin giydiği yeşil mayo Caja Rural-Seguros RGA ekibinden Jose Gonçalves'te, tırmanış liderinin giydiği kırmızı mayo Fransa'nın Delko Marseille Provence KTM takımından Remy di Gregorio'de, Türkiye güzellikleri liderinin taşıdığı beyaz mayo Caja Rural-Seguros RGA ekibinden Luis Mas Bonet'te kaldı.

Bilbao, genel klasmanda 11.20.12'lik zamanıyla ilk sıraya yerleşirken, takım arkadaşları Jose Gonçalves 5 saniye arkasında ikinci, David Arroyo Duran ise 13 saniye arkasında üçüncü sırada bulundu.

Aksaray-Konya etabında sporcular sert esen rüzgar nedeniyle zor anlar yaşarken, Aksaray ve Konyalı sporseverler, yarışa büyük ilgi gösterdi.

Etap sonunda dereceye giren sporculara ödülleri Konya Valisi Muammer Erol, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşarı Faruk Özçelik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan verdi.

52. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'nun 4. ayağı olan 187 kilometrelik Seydişehir-Alanya etabı yarın koşulacak.

YARIŞ SONRASINDA İLK AÇIKLAMALAR

52. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'nda genel klasman liderliğini ele geçiren İspanya'nın Caja Rural-Seguros RGA takımından Armentia Pello Bilbao, şampiyonluk için son etaba kadar disiplinli şekilde çalışacaklarını söyledi.

Turun 3. etabı sonunda genel klasman liderliğini İtalya'nın Lampre-Merida takımı sporcusu Przemyslaw Niemiec'ten alan Bilbao, Aksaray-Konya etabının zorlu geçtiğini vurgulayarak, "Yarış, çok tehlikeli ve değişik oldu. Rüzgar ve yağmur yarışın koşullarını değiştirdi. Zor ve değişik bir etap oldu. Kazanan takımı tebrik ediyorum. Çok güzel çalıştılar ve başarılı oldular." diye konuştu.

İspanyol sporcu, "Genel klasmanda sizin birinci olabileceğinizi söyleyebilir miyiz?" şeklindeki bir soru üzerine, "Sadece bu etaptaki başarımızla veya genel klasman liderliğinin bizde olmasıyla bunu söyleyemeyiz. Önümüzde çok etap var. En son güne kadar bunu söylemek mümkün olmaz. Her şey yaşanabilir. Aynı disiplinle çalışmaya devam edeceğiz. En sonunda da umarım bizim takımdan biri turu lider bitirecek." ifadelerini kullandı.

Aksaray-Konya etabının beklediklerinden zorlu geçtiğini anlatan Bilbao, "İstanbul ve Kapadokya'daki zorlu etaplardan sonra bugün biraz daha dinleneceğimizi düşünmüştük ama öyle olmadı. Daha zor bir gün oldu. Bacaklarımız çok yorgun. Yarın (Seydişehir-Alanya etabı) dinlenmek için biraz ümitliyiz. Çünkü ondan sonra zor etaplar bizi bekliyor." şeklinde görüş belirtti.

- Greipel: "Çok yarış kazandım ama bugünkü diğerlerinden farklıydı"

Aksaray-Konya etabını birinci sırada tamamlayan Belçika'nın Lotto Soudal takımı sporcusu Andre Greipel, bugüne kadar çok yarış kazandığını ancak bu etabın çok farklı geliştiğini söyledi.

Yarışı değerlendiren Alman sporcu, "Çok yarış kazandım ama bugünkü diğerlerinden farklıydı. Sonuçta tek bir kişi birinci oluyor. Takımımdan başkasının da kazanması için menajerimizi ikna etmeye çalıştım ama benim lider bitirmeme karar verildi. Biz de bu şekilde davrandık." açıklamasında bulundu.

Yarışın bir bölümünde yağmur ile yarış boyunca süren rüzgarın mücadeleyi etkilediğine vurgu yapan deneyimli bisikletçi, "Yağmur, kritik dönüşler ve tehlikeli mevkiler vardı. 25 kişilik bir grup halinde daha temkinli bir şekilde ilerledik. Yarışın ortalarında kuvvetli rüzgar ve yağmura karşı mücadele ettik. Sonunda başarılı olduk." ifadelerini kullandı.