52. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'nun Aksaray-Konya etabı başladı

52. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'nun 3. ayağı Aksaray-Konya etabı başladı.
52. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'nun Aksaray-Konya etabı başladı
52. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'nun 3. ayağı Aksaray-Konya etabı başladı.

Uluslararası Bisiklet Birliği (UCI) takviminde 2. HC kategorisinde yer alan ve 8 etaptan oluşan organizasyonun 3. gününde Aksaray Valisi Şeref Ataklı, Aksaray-Konya etabının startını Ulu Cami önünde verdi.

Kayıt yaptıran 111 sporcu,158,9 kilometrelik Aksaray-Konya etabında, Ulu Cami önünden Efor Kavşağı, semt pazarı, Makas Kavşağı, otobüs terminali ve Aksaray-Konya kara yolu güzergahında yarışı sürdürecek.

Bisikletçiler, Selçuklu dönemine ait tarihi yapıların ve doğal güzelliklerin arasında pedal çevirerek parkuru tamamlayacak.

Aksaray'dan başlayan etap Konya'da sona erecek.

Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, ilk kez Anadolu yollarında olduklarını ve bugün 3. etabı gerçekleştirdiklerini söyledi.

Kentin bu yarışa çok önem verdiğini ve geniş güvenlik önlemlerinin alındığını belirten Müftüoğlu, organizasyonun düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

Müftüoğlu, Aksaray'da ve İç Anadolu'da bulunmaktan dolayı mutlu olduklarını ifade ederek, "Sadece sahillerde değil, üst kategoride aday olduğumuz bir dönemde burada olmak ve  bütün dünyaya, Türkiye'nin her yerinde bu organizasyonu yapabileceğimizi göstermek adına çok önemliydi. Aksaray'ı da bunun için çok önemsiyoruz" dedi.

Cumhurbaşkanlığının himayesinde, 1963 yılından beri düzenlenen ve her yıl sahil şeridinde gerçekleştirilen tur, bu yıl ilk kez yurdun iç kesimlerinden geçerek Anadolu'yu dünyaya tanıtacak.

İstanbul'dan başlayan organizasyonda sporcular, Aksaray-Konya etabının ardından Seydişehir-Alanya, Alanya-Kemer, Kumluca-Elmalı, Fethiye-Marmaris ve en son Marmaris-Selçuk (İzmir) etaplarında pedal çevirecek.