Derbi öncesi Galatasaray analizi

Galatasaray'da sezonun somut olarak en önemli unsuru, Türkiye Kupası'nın kazanılması. Ancak hayal kırıklığı ile geçen lig sezonu, derbi galibiyetini de en az kupanın kazanılması kadar önemli hale getirmiş durumda.
Derbi öncesi Galatasaray analizi
Galatasaray'da sezonun somut olarak en önemli unsuru, Türkiye Kupası'nın kazanılması. Ancak hayal kırıklığı ile geçen lig sezonu, derbi galibiyetini de en az kupanın kazanılması kadar önemli hale getirmiş durumda.

Derbiler her zaman özeldir. Hedefe, form durumuna, sıralamaya bakmaksınız hem futbolcular hem de taraftarlar için adeta futbol şölenine dönüşür. Ülkemizde son dönemlerde canlar fena halde sıkılsa da, insanların zor dönemde yüzüne bir parça tebessümü yine futbol getirecek...

Son birkaç yılda oynanan derbilerin birçoğu ligin kaderine etki etti. Özellikle de söz konusu Galatasaray-Fenerbahçe derbileri olunca, etkinin boyutu normalin üstünde oldu. Ve biz futbolseverler yine bir Galatasaray-Fenerbahçe derbisiyle karşı karşıyayız.

Galatasaray için bu sezonki derbinin anlamı Fenerbahçe'ye nazaran daha büyük. Sarı kırmızılı takımın ligdeki hedefi görünürde 3. olmak ancak Torku Konyaspor'un üstün formu nedeniyle sarı kırmızılıların hedefiyle arasında 7 puanlık bir sapma söz konusu. Bu yüzden Galatasaray için derbinin lige olan etkisi, önceki maçlara göre daha az...

Avrupa'da Lazio'ya karşı yokları oynayarak elenen Galatasaray'da gerçekçi tek hedef Türkiye Kupası'nı kazanarak Avrupa vizesini almak. Ancak son yaşanan gelişmeler nedeniyle Fenerbahçe derbisinin önemi, bir derbiden fazlası olmuş durumda.

olccc

Riekerink'in etkisi ne olur?

Fenerbahçe derbisinin Galatasaray açısından normalin üstünde önem arz etmesini detaylıca inceleyecek olursak;

Hamza Hamzaoğlu ile başlayan, Mustafa Denizli ile devap edip Orhan Atik'e kadar uzanan teknik direktörlük görevi artık Jan Olde Riekerink'in sorumluluğunda. Kulübe altyapı koordinatörü olarak gelen Riekerink, sezon sonuna kadar A Takımı çalıştıracak. Peki Riekerink'in sarı kırmızılı takıma etkisi ne olur?

Riekerink, derbiye takımla yaklaşık 1 hafta vakit geçirerek çıkacak. Bu süre zarfında sarı kırmızılılarda çok büyük taktiksel değişiklikler görmemiz pek olası değil. Zaten futbolcuların da ihtiyacı olan şey taktikten ziyade motivasyon olacak. Riekerink bunu sağlayabilecek mi, orası şimdilik soru işareti. Muhtemelen ihtiyacı kalmayacak gibi gözüküyor.

Chedjou ön libero

Galatasaray'ın sahaya çıkacak kadrosu, eksiklikler nedeniyle tahminleri biraz zorluyor. Özellikle savunma ve orta saha bölgesinde. Olcan'ın kırmızı kart cezalısı oluşu, Carole'ün hazır olmaması nedeniyle sol bek büyük oranda Hakan Balta'ya emanet edilecek. Asıl sorun ise orta sahada.

Fenerbahçe'nin Josef-Mehmet Topal ikilisinden oluşan orta sahası, sarı kırmızılıların oyuncu tercihlerini etkileyecek. Topal-Josef merkezi, oyunun savunma kısmını çok iyi yapıp ve hücum çıkışlarında sürprize açık koşullar oluşturuyor. Bu bağlamda Galatasaray'ın Selçuk İnan'ın yanında kiminle sahaya çıkacağı çok kritik.

GALATASARAY GENLERBIRLIGI. FOTOGRAF:UGUR CAN/ISTANBUL DHA

Selçuk İnan'ın yanında yer alması beklenen alternatifler; Donk, Bilal ve Emre Çolak. Ancak rakip orta sahanın fiziki olarak güçlü oluşu, Chedjou'nun orta sahada yeni bir alternatif oluşturmasını sağlayabilir. Mücadele bakımından da en azından sarı kırmızılıların bu bölgede düşmemesini sağlar. Donk'un fiziksel yeterliliğine karşın tabiri caizse umursamaz yapısı, adrenalini yüksek olacak bu maçta Galatasaray için handikap oluşturabilir. Chedjou'nun orta sahaya kayması halinde savunma tandemini yüksek oranda Semih-Denayer oluşturur. Sağ bek ise Martin Linnes'e emanet.

Hücum hattındaki 4'lü büyük ihtimalle Yasin, Podolski, Sneijder ve Umut'tan oluşacaktır. Bu bölgenin en büyük sorunu ise performans düşüklüğü. Podolski de dahil Galatasaray'ın hücum hattı son haftaların en formsuz döneminde. Yasin'in ufak kıpırdanışları bile bu düşüklüğü kapatacak düzeyde değil.

Kanatlar büyük arıza

Galatasaray'ın Podolski-Linnes ile oluşacak sağ ve Yasin-Hakan Balta ile oluşacak sol kanadı rakibini karşılamada büyük sorunlarla karşılaşabilir. Caner, Nani, Alper, Gökhan Gönül, Şener ve Volkan Şen Fenerbahçe'nin kanatlarında yer alacak muhtemel isimler. Hangisi oynarsa oynasın sarı kırmızılılar zorlanacaktır.Özellikle Galatasaray'ın sol kanadının zayıflığını Fenerbahçe avantaja çevirmek isteyecektir. Yasin'in hücumda tempolu, savunmada ise yetersiz oluşu ve ikili mücadele kazanmadaki etkisizliği güçlü Fenerbahçe sağ kanadını daha etkili kılacak eksiklikler. Hakan Balta'nın da hücum zayıflığı bu konudaki çözümleri daha da zorlaştıracak.

Sarı kırmızılıların sağ tarafı ise futbolcu özelliğı bakımından sol kanada göre daha yeterli düzeyde ancak burada da en önemli sorun olarak uyum eksikliği göze çarpıyor. Linnes-Podolski ikilisi eğer uyum sorununu minimum seviyeye çekerse, Caner-Nani'den oluşması muhtemel Fenerbahçe sol koridoruyla çetin bir mücadele içinde yer alır.

Umut Bulut için kenetlenme!

Teknik ve taktik açıdan bazı detaylara değindik. Birçoğu da gerçekleşmesi muhtemel noktalar ancak yukarıda da bahsettiğimiz Riekerink'in motivasyon sağlamaya ihtiyaç duymamasına neden olacak konu burada karşımıza çıkıyor. Sarı kırmızılı takımın derbideki performansını belirleyecek en önemli unsur Umut Bulut...

umut

Ankara'daki alçak terör saldırısında babası Kemal Bulut'u kaybeden Umut Bulut, doğum gününde babasını toprağa verdikten 1 gün sonra büyük bir profesyonellik örneği göstererek idmanlara çıktı. Bu tarz bir fedakarlığı en son Tolga Zengin, annesini kaybettikten 1 gün sonra maça çıkarak yapmıştı.

Umut Bulut Galatasaray taraftarının son dönemde en çok eleştirdiği isim. Futbol yeteneği bakımından eleştirilerin bir bölümü haklılık payı içeriyor ancak şimdi kafadaki tüm olumsuzlukları silme zamanı ve belki de gün birlik olma günü...

Babasını teröre kurban veren ancak buna rağmen takımını yalnız bırakmayan Umut Bulut için Galatasaraylı oyuncular bir şeyler yapmalı. Hatta belki de zorunda. Takımda kişiliği ile en çok sevilen isimlerden biri için derbi galibiyeti çok az da olsa acı hafifletecek bir olay. Eğer Galatasaraylı oyuncular motive olacak bir şey arıyorlarsa, Umut Bulut'un yaşadıklarından daha anlamlısını bulamazlar.

wes

Galatasaray için Fenerbahçe derbisini bir derbiden daha fazla anlama sahip olmasının en önemli vesilesi Umut Bulut. Taraftarlar da tecrübeli golcüyü bağırlarına basacaklardır. Ancak alınacak olumsuz bir sonuçta bu duygu yoğunluğu yerini isyana, protestoya ve belki de kavgaya bırakabilir. Pazar akşamı, Galatasaray için her açıdan zor ve uzun bir 90 dakika olacak.

EDİTÖRÜN NOTU: Bu kadro ilk kez ne kulüp için ne de kendileri için bir şey yapmamalı. Acısına ortak olunmayı en çok hak eden oyunculardan biri için 90 dakika, absürt deyimle ciğer patlatmalılar. Kim bilir, belki sonunda takımca bir şeyler kazanırlar. Vesilesi de Umut Bulut olur...