"10-11cm ofsayt tartışılıyor"


Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Kuddusi Müftüoğlu, "Seminerlerle hataların nedenlerini ortaya koyup, hakem hatalarını en aza indirmeye çalışacağız" dedi.

Antalya'daki Kaya Palazzo Golf Resort'ta gerçekleştirilen MHK Kış Semineri'nde Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Kuddusi Müftüoğlu açıklamalar yaptı.

Spor Toto Süper Lig'de ilk yarıda tartışılan hakemlere sahip çıkan MHK Başkanı, şöyle konuştu:

"Bizim için affedilmeyecek tek şey cesaretsizliktir. Hata illaki oluyor. Yeryüzünde bir maçı sıfır hatayla yöneten hakem hiç olmadı, olmayacaktır. Herkes bu gerçeğin farkında olmalı. Hakem hatalarını minimize etmemiz, sonuca tesir hataları azaltmamız lazım. İlk yarı hata yapılan maçlar oldu. Hiçbir zaman sıfır hata olmayacak. Seminerlerle hataların nedenlerini ortaya koyup, hakem hatalarını en aza indirmeye çalışacağız."

"10-11 santim ofsayt tartışmaları var. Elinizi vicdanınıza koyun"

Sezonun ilk yarısında en fazla tartışılan konuların başında elle oynamalar olduğunu anlatan Müftüoğlu, "Bu konuda hakemlerin yanlış yorum yapabildiğini gördüğümüz gibi kamuoyunda da kriterlerin doğru yorumlanmadığını gördük. Basına ve futbolculara bilinçlendirme toplantıları yapmayı düşünüyoruz. 10-11 santimetre ofsayt tartışmaları var. Konuyu, elinizi vicdanınıza koyarak değerlendirin. Malzememiz insan. Bunu unutmayın. Tabii ki açık yanlışlar varsa düzeltmek, gerekirse bir süre dinlendirmek bizim görevimiz. Sizden ricam, ufak detaylara takılmayınız" ifadelerini kullandı.

"Basit fauller çalınmayacak"

Avrupa'nın önde gelen 6 liginden hakem istatistiklerini de gösteren Müftüoğlu, şunları kaydetti:

"İkinci yarıdan başlamak üzere yüksek tempolu oynanan maçlarda daha fazla korakor mücadelelere izin vereceğiz. Başlıklarımızdan bir tanesi basit fauller. İkinci yarıda arkadaşlarımız basit faulleri oynatarak oyuna katkı sağlamaya çalışacaklar. Basit temaslara çalınan düdükler oyunun seyir zevkini de düşürüyor. Avrupa'nın bazı liglerine göre en fazla faul yapılan lig Türkiye. Bu istatistikler bize bir şeyi anlatıyor, hakemlerimiz bundan sonra basit faullere düdük çalmayarak faul sayısını düşürecek."

"Profesyonel hakemlik konusunda önemli adımlar attık"

Profesyonel hakemlik konusunda önemli adımlar attıklarını ve bu uygulamanın Türk hakemliğinin geleceği olduğunu vurgulayan Kuddusi Müftüoğlu, gözlemci notlarının kamuoyunda tartışılmasını da eleştirerek, "Gözlemcilerin gerekli notlarını alıp, kendi değerlendirmelerimizi koyarak kanaate varıyoruz. Bizi sabrederek değerlendirmenizi rica ediyoruz. İstikrar için sabır şart" değerlendirmesinde bulundu.

Bu arada, ikinci yarıdan itibaren Spor Toto Süper Lig'de görev alacak yeni hakemler Arda Kardeşler, Oktay Taş, Hasbi Dede, Emre Malok ve Emre Altun'u kürsüye çağıran Müftüoğlu, kendilerini tebrik etti.