1 Nisan şakaları!

SPORCOPE DETAY - Dünya genelinde şaka günü olarak kabul edilen 1 Nisan, yerli ve yabancı basını da etkisi altına almış durumda. Sporseverler 1 Nisan çerçevesinde çeşitlik şakalar ile günün anlamını yaşatırken; bu ritüele her sene olduğu gibi spor basını da dahil oldu.
1 Nisan şakaları!
SPORCOPE DETAY - Dünya genelinde şaka günü olarak kabul edilen 1 Nisan, yerli ve yabancı basını da etkisi altına almış durumda. Sporseverler 1 Nisan çerçevesinde çeşitlik şakalar ile günün anlamını yaşatırken; bu ritüele her sene olduğu gibi spor basını da dahil oldu.

Her yıl birbirinden orijinal ve ilginç haberlere imza atan dış basın, bu seneye biraz sessiz girerken, spor dünyasının ilk 1 Nisan şakası ise Avustralya Açık'tan geldi.

Sezonun ilk grand slami olan sert zemin turnuvasının, 2017 yılından itibaren "parke" zeminde oynanacağı açıklandı. Tenisseverler, yaşanan bu değişikliğe anlam veremezken gerçek daha sonradan ortaya çıktı. Var olmayan bir tenis zemini hakkında yapılan bu duyurunun 1 Nisan şakası olduğu açıklandı.Slaven Bilic'in çalıştırdığı West Ham United ise, 1826 doğumlu eski politikacı Robert Hatton ile transfer anlaşmasına varıldığını açıklayarak taraftarlarına kaleci şakası yaptı.

İspanyolların en önemli basın kuruluşlarından olan AS Gazetesi, 2 Nisan Cumartesi günü oynanacak olan El Clasio'ya hitaben bir şaka haber yayınladı. Gazete, Real Madrid ve Barcelona takımlarının kriket branşı açacağını yazdı.

Screenshot_2

Premier Lig temsilcisi Southampton da, 2016-17 sezonundan itibaren kulübün mevcut logosunun değişeceğini paylaştı.GEÇEN SENE NELER OLMUŞTU?

Geçtiğimiz yıl İngiliz Daily Star gazetesi, Manchester United forması giyen Wayne Rooney'nin sağ kolunda Liverpool logosunun dövmesi olduğunu yazarken, Metro ise dünyaca ünlü Jamaikalı sprinter Usain Bolt'un Manchester United'a transfer olduğunu duyurmuştu.

Screenshot_3

Söz konusu "şaka" haberlerden en dikkat çekicisi olanı ise 2022 Dünya Kupası'na ev sahipliği yapacak olan Katar hakkındaydı. The Telegraph gazetesi, 2020 Avrupa Şampiyonası'na Katar'ın da katılacağını yazarak okuyucularını kısa bir süreliğine şaşırtmıştı.

Şaka temalı bu haberlerin en eğlencelisinin başrolünde ise Juventus'un genç yıldızı Paul Pogba bulunuyordu. Sosyal medyada bir anda yayılan haberde; Fransız yıldızın, 83 milyon avro karşılığında Manchester United'a transfer olduğu yazıldı. Paylaşılan görselde Manchester United CEO'su Ed Woodward ile Paul Pogba'nın konuşmalarına yer verildi. Bahsi geçen konuşmada Pogba'nın "Her yıl Roma'yı yenmek sıkıcı bir hal aldı. Yeni bir macera lazım. Yaza oradayım" dediğine yer verildi.

Screenshot_5

Diğer haberlerde ise Rugby oyuncusu Jarryd Hayne'nin NFL'e katılmak adına takımı Parramatta Eels'den ayrılacağı ve Tottenham forması giyen Harry Kane'in de Arsenal'a transfer olacağı belirtilmişti.. Ayrıca, Formula 1 takımlarından McLaren'in pit ekibinin kıyafetinde değişikliğe gideceği ve artık yarı-çıplak olacaklarına yer verilmişti.

Screenshot_4

1 NİSAN NEDİR, NASIL ORTAYA ÇIKMIŞTIR?

Tüm dünyada gelenek haline gelen şaka günü, her yıl 1 Nisan'da kutlanır. Şaka günü olarak kabul edilen 1 Nisan'ın tarihçesi şu şekildedir; 1964 yılında Fransa kralı 9. Charles yılbaşını 1 Nisan'dan 1 Ocağa aldırır. Yılbaşının bir ay ileri alınmasına alışamayan ve 1 Nisan'ı yılbaşı olarak kabul etmeye devam edenlerle alay etmek amacı ile yapılan şakalar, bir süre sonra gelenek haline gelir. 1 Nisan'ı sene başı kabul edenlere ise "Nisan Balığı" adı verilir.