SPORCOPE ÖZEL HABER  –  Spor Toto Süper Lig’de bu sezon şampiyonluk yarışından kopan ve UEFA Şampiyonlar Ligi’ne katılma şansı bulunmayan Galatasaray, Avrupa Ligi’ne katılabileceği bir sezonda Avrupa kupalarından men cezası aldı. Kulübe getirisi çok fazla olmayan senede verilen bu ceza bir anlamda da şans olarak görülebilir.

Sarı kırmızılı takım, 20 milyon euro’ların üzerinde gelir elde edilen Şampiyonlar Ligi yerine, Avrupa Ligi hedefinin kaldığı bir sezonda, Avrupa kupalarından 1 yıl men cezası aldı.

Avrupa Ligi’nin gelirleri, Şampiyonlar Ligi ile kıyaslandığında çok daha düşük. Son yıllarda Avrupa Ligi’nin gelirleri arttırılsa da Devler Ligi’nin yakınına dahi gelebilmiş değil.

Fenerbahçe, Galatasaray kadar şanslı değildi

Galatasaray’ın ezeli rakibi Fenerbahçe ise Süper Lig’de şampiyon olduğu 2013 – 2014 sezonunda aldığı ceza nedeniyle Şampiyonlar Ligi’ne katılamamış ve bu büyük gelirden mahrum kalmıştı. Üstelik, Fenerbahçe’nin yerine  o sezon ligi ikinci sırada tamamlayan Galatasaray Şampiyonlar Ligi’ne giderek adeta büyük bir piyangonun sahibi olmuştu.

Galatasaray kulübü bu cezayı çekebilmek için ligi ilk dört sırada bitirmek ya da Türkiye Kupası’nı almak zorunda. Sarı kırmızılılar men cezasını yeniden yapılanmak ve maliyetleri düşürmek için kullanabilir.

Cevap ver