SPORCOPE DETAY HABER– Şu an Galatasaray taraftarının memnun olmadığı konunun, sosyal medyaya baktığımızda Dursun Özbek yönetimi olduğu su götürmez bir gerçek. Galatasaray taraftarının, yönetimi daha önce Kevin Großkreutz olayında, İbrahimovic’in sözde transferinin kombineler satılıncaya kadar yalanlanmaması gibi onlarca konuda yargılamasına rağmen bardağı taşıran damlanın Wesley Sneijder’in “zor kullanarak” takımdan uzaklaştırılmaya çalışılması olduğu bu günkü gündeme bakıldığında çok net anlaşılıyor.

Peki Galatasaray taraftarı Sneijder’i niye bu kadar sahiplendi?

Galatasaray taraftarı, yıllardır ulaşım sıkıntısı, yönetim zafiyeti gibi konular olmasına rağmen takımını yalnız bırakmamasına sebep olarak sadece başarı değil, armanın uğruna mücadele eden futbolcuların varlığı gösterilebilir. Bunların başında da taraftarın gözünde süphesiz olarak Sneijder gelir. Şu anki tabloyu Galatasaray taraftarının gözüyle okumaya çalışırsak, Wesley’in taraftar tarafından bu kadar sahiplenilmesinin sebebini şöyle açıklayabiliriz:

-İlk geldiği sezonda Şampiyonlar Ligi’ni kazanmış bir yıldız olarak gelmesine rağmen, yedek bırakıldı. Takımın eski teknik direktörü Fatih Terim tarafından defalarca istenmediği haberleri çıktı. Geldiği sezonda sürekli kanat oynatıldı. Ve “CV” si bu kadar büyük bir oyuncu olarak kapris yapmadı.

-Juventus maçında attığı gol ile takımına tur atlatarak milyonlarca Euro kazandı. Ve zaten maliyetini o maçta çıkardı.

– Prandelli döneminde Arsenal maçında, takımın şu anki kaptanı Selçuk İnan “sakatım” diyerek sahaya çıkmadı. Ve Hollandalı oyuncu belki kariyerinde ilk defa 3-5-2 taktiğinde ön libero oynadı. Bu maçta mevkisine çok yabancı bir yerde oynamaya mecbur bırakılan Hollandalı orta saha takımın en çok mücadele eden ismiydi. Ve farklı kaybedilen o maçta, mücadelesinden ve hırsından dolayı taraftarlar tarafından birtek o alkışlandı.

-Galatasaray’ın, Türk Telekom Arena’da oynadığı Fenerbahçe maçında takım kötü oynarken, hiç umut yokken sahneye çıktı. Ve sorumluluk alarak, bu güne kadar Arena’da atılan en güzel gollerden ikisini atarak takımına galibiyeti getirdi.

-Galatasaray’ın 4. yıldızı taktığı sezon, Muslera ile beraber takımı sırtladı ve şampiyon yaptı.Ve Galatasaray yıldızları sayesinde, Türkiye’nin tek 4 yıldızlı takımı oldu.

-Galatasaray’ın 4. yıldızı taktığı sezon taraftarın yanına bile yaklaşmayan Türk futbolcuların aksine, taraftarın ısrarını kırmadı ve dairesinden inerek taraftarla tezahüratlar yaptı.

-Ve belki de en önemlisi her fırsatta Türkiye’yi ne kadar sevdiğini söyleyen, büyük takımların ilgisine ve kariyerine rağmen Galatasaray’ın yaşadığı zorluklarla savaşacağını aktaran Hollandalı yıldızı taraftar kendisine göre sevmekte çok haklı.

Peki Galatasaray taraftarı ayrılma ihtimaline niye bu kadar karşı çıkıyor?

-Galatasaray taraftarı Elmander’den sonra hasret kaldığı “savaşcı” kimliğini, Sneijder’de görmesi. Görevi olmamasına rağmen gelip defanstan bile top alması.
-Sarı kırmızılı kulübün taraftarları taraftarla iç içe olan adamları çok sevmesi. Buna bir örneği de Melo olarak verebiliriz.
-Galatasaray’da taraftarın onca tepkisine rağmen takımdan iyi para kazanan Umut Bulut, Hamit Altıntop, Sabri Sarıoğlu, Olcan Adın gibi isimlerle sözleşme uzatılırken sürekli Sneijder’in maaşının tartışılması.
-Takımda bir sürü stoper varken gidip Serdar Aziz’e milyonlarca Euro verilmesi. Ve bu paranın taraftarın gözünde belki de maaşını hak eden tek isim olan Sneijder’e ceza kesilerek, karşılanması gibi sebepleri sayabiliriz.

 

Bu fotoğrafta dakika 83, Galatasaray 2-0 önde..

ClPY3LGWYAE8yhK

 

Detay/ Haber : Gökay Mert Akşit

Cevap ver