Avrupa arenasından sadece 1 yıl uzak kalmak ve milyonları ıskalamamak adına Galatasaray’ın kendisi TT Arena’da, gözleri Ankara’da, umutları ise Akhisar Belediyespor’da olacak. Ege temsilcisini 2-1 mağlup edip, 5.’lik yarışında iddialı konuma gelen Galatasaray’ın kaderi 2 gün önceki rakibinin elinde. Çünkü Kayserispor ile karşılaşacak Galatasaray’a, 3 puan yetmeyecek. Sarı kırmızılı kulübün hem mali hem de sportif açıdan planlaması adına büyük önem taşıyan 5.’lik koltuğu Osmanlıspor-Akhisar maçına bağlı…

Akhisar da Avrupa için kazanmak zorunda

Galatasaray’ın ligi 5. sırada bitirmesi adına Osmanlı’nın, Akhisar Belediyespor ile oynayacağı maçta puan kaybetmesi gerekiyor. Sarı kırmızılı takım, Kayserispor’u mağlup etmesi halinde ancak Akhisar, Osmanlıspor’dan puan almayı başarırsa hedefine ulaşacak. Galatasaray’ın 5.’liği halinde cezası nedeni ile Avrupa’ya gidemeyeceği için ligi 6. bitiren takım da Avrupa Ligi’ne gidecek. Bu yüzden Akhisar Avrupa vizesi almak için Ankara’da mücadele verecek.

Diğer yöntem kupa finali

Bu takdirde UEFA FFP kriteri kapsamında, Avrupa’dan 1 yıl men edilen G.Saray, katılım hakkını bu yıl kazanacağı için, cezasını çekmiş olacak. Sarı kırmızılılar, bu durumda önümüzdeki sezon Şampiyonlar Ligi veya Avrupa Ligi’ne 1 yıl aranın ardından dönebilecek. Kısaca Galatasaray ligi 5. bitirmesi halinde milyon Euro’ları kaçırmayıp cezasını Avrupa Ligi katılım hakkı ile çekerek önemli bir maddi geliri ıskalamamış olacak. Aynı zamanda takım kupa finaline baskıdan kurtularak çıkabilecek.

Kaynak: Hürriyet

Cevap ver