SPORCOPE ANALİZ HABER – Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim’in A Milli Takımımızın EURO 2016’da mücadele edeceği 31 kişilik aday kadroyu açıklaması tartışmaları da beraberinde getirdi. Fatih Terim’in kadroya dahil ettiği bazı oyuncuların kendi takımlarında forma giyememeleri eleştiri konusu oldu.

Terim’in kaleci tercihlerinden Ali Şaşal, Eskişehirspor’da bu sezon sadece 5 maçta toplam 426 dakika forma giydi. Tecrübeli teknik adamın beklerde tercih ettiği Fenerbahçeli futbolcular Caner Erkin ve Şener Özbayraklı da kendi takımlarında ilk 11’de forma giyemiyor. İkili Fenerbahçe’de Gökhan Gönül ve Hasan Ali Kaldırım’ın yedeği olurken, Hasan Ali, Milli Takım kadrosuna dahil edilmedi.

Ozan Tufan ve Nuri Şahin fazla süre alamadı

A Milli Takım’da Fatih Terim’in orta saha tercihleri arasında yer alan Ozan Tufan ve Nuri Şahin de bu sezonu büyük kısmını kulübede geçiren isimlerden. Ozan Tufan, bu sezon ligde toplan 26 maçta oynamasına karşın bu mücadelelerin bir çoğunda oyuna sonradan dahil olması sebebiyle sadece 1043 dakika sahada kaldı. Nuri Şahin ise sakatlıkları nedeniyle Borussia Dortmund’ta 9 maçta forma giyerken 505 dakika sahada kalabildi.

Arda bile kulübeden çıkamadı

A Milli Takımımızın en büyük kozu kaptan Arda Turan da bu sezon düzenli olarak oynayamadı. Barcelona’nın transfer yasağı nedeniyle ocak ayından sonra kadroya girmeye başlayan Arda, ligde 18 maçta sadece 810 dakika forma giydi. Beşiktaş’ta şampiyonluk yaşayan Gökhan Töre de milli takımda 2 maç cezalı olmasının yanı sıra şubat ayından bugüne kadar ligde sadece 1 maçta 90 dakika sahada kaldı. Gökhan Töre son 2 ayda ise ligde sadece 187 dakika forma giydi.

Golcüler yedek kaldı

Türkiye’nin Fransa Euro 2016’da gol umudu olacak isimlerden Burak Yılmaz ve Cenk Tosun da yeşil sahalarda yeterince yer almadı. Burak Yılmaz devre arasın transfer döneminde yolunu tuttuğu Çin’de sadece 2 maçta oynarken 132 dakika sahada kaldı. Süper Lig’de şampiyon olan Beşiktaş’ta iyi bir sezon geçirmesine rağmen Mario Gomez’in arkasında kalan Cenk Tosun da kulübeden kurtulamadı. Cenk Tosun Beşiktaş’ın 29 lig maçında forma giydi ancak birçok maçta oyuna sonradan dahil olması sebebiyle sadece 693 dakika sahada kaldı.

İşte kendi takımlarında yedek kalan o isimler;

Ali Şaşal – 5 maç – 426 dakika
Harun Tekin – 14 maç – 1260 dakika
Şener Özbayraklı – 13 maç – 1043 dakika
Caner Erkin – 13 maç – 898 dakika
Nuri Şahin – 9 maç – 505 dakika
Ozan Tufan – 26 maç – 1058 dakika
Arda Turan – 18 maç – 810 dakika
Burak Yılmaz – 2 maç – 132 dakika (ocak ayından bu yana)
Cenk Tosun – 29 maç – 693 dakika

Cevap ver