Galatasaray alt yapısında yetişti. 17 yaşında A takımla maçlara çıkmaya başladı. Onun oynadığı dönemde Galatasaray hiçbir zaman sağ bek sorunu yaşamadı. 4 yıl üst üste şampiyonluk yaşadı. Uefa ve Süper Kupa zaferlerinin kahramanlarındandı. İspanya ve Fenerbahçe maceralarının ardından bir çok kulüpte futbol oynadı. Fatih Akyel’den bahsediyoruz. Şimdilerde Gümüşhanespor’da ilk teknik direktörlük deneyimini yaşıyor. Geçen yıl düşme potasından kurtulan takımla son hafta play-off potasına girdiler. Fatih hoca ile Gümüşhane ve Galatasaray geçmişini konuştuk. Detaylar röpörtajımızda….

Elazığspor’da yardımcı antrenörlük yapmıştınız. Şimdi ilk teknik direktörlük deneyiminiz. Gümüşhanespor’da son haftaya play-off potasında girdiniz. Son maçı kazanırsanız Play-off’a kalma ihtimaliniz yüksek neler söyleyeceksiniz?

Açık söylemek gerekirse mütevazi bir kadro kurduk. Play-off düşüncemiz çok yoktu. Ona rağmen futbolcuların özverisi ve bizim katkımızla takım buraya kadar geldi. Çok iyi bir çalışma dönemi geçirdik. Çok iyi mücadele ediyoruz. Zaman zaman sallansakta bu durumlarla baş etmeyi bildik. Play-off’a kalacağımıza inanıyorum.

DSC_7458

Gümüşhanespor’a gelişiniz nasıl oldu?

Kaya başkan aradı. Ankara’da buluştuk. Hedefimizi anlattık. Başkanın ise hoşuna gitti. Maddi beklentimiz çok yoktu zaten. Önemli olan maddiyattan daha çok bu işi sevdiğimiz için bir yerlerden işe başlamak istedik.

Gümüşhanespor’un hedefi nedir?

Play-off’a kalabilirsek takımın PTT 1. Lig’e çıkacağını inanıyorum. Bu takım geçen yıl son maçta 2. ligde kalmıştı. Bizden istenen de 2. ligde bu takımın kalabilmesiydi. Ama biz ekibimiz ve futbolcularla çok iyi çalıştık ve buralara geldik.

Gümüşhane nasıl? Futbol ortamı, taraftarın ilgisi takıma var mı?

Açıkcası takıma ilgi az. Ama bizim gelmemizle bu biraz kımıldadı şehirde. Heyecan artmaya başladı. Son haftalarda iyi taraftarlar geliyor. İstanbul’da daha çok seyircimiz geliyor.

Sizin kariyerinizdeki futbolcular genelde iyi takımlarda teknik direktörlüğe başlamak istiyor. Siz özelikle mi böyle bir takımla başlamak istediniz?

Herkes yukarılardan başlamak ister. Ama yüzdeye vurduğunuz zaman başarılı olanlar yüzde 1 veya 2’yi geçmez. Başarısız olanlar daha çok. Bizim dönemimizde top oynayıpta takımı küme düşüren bir çok arkadaşımız var. O nedenle benim hedefim basamakları teker teker sağlam çıkmak. Hedeflerimize yavaş yavaş ilerlemek istiyoruz.

gumus_sahinler_taraftar_lokali_acildi_h13179_5f683

2. Lig çok göz önünde değil. Yayın hakları da yok. Bize biraz 2. lig futbolundan bahseder misiniz?

Maddi durumlar PTT gibi değil. O yüzden kadro kurmakta zorlanıyoruz. Kaliteli takımlar kurmak çok zor. Kendi grubumuzda en iyi futbol oynadığımızı söyleyebilirim. Grubumuzun lideri Manisaspor’dan daha iyi futbol oynadığımızı söyleyebilirim. Bunu sadece ben değil diğer antrenörler ve kulüp başkanları da söylüyor. Manisaspor’a 1-0 yenilmemize rağmen adeta kendi evinde boğduk. Çok kaliteli aman aman bir lig değil.

Oyuncu grubunuz nasıl? Genç oyuncular da var sanırım. İyi yerlere gelecek isimler var mı?

PTT’de oynamış bir kaç oyuncumuz var. Şimdi Süper Lig kalitesine yine geldiler. Zaten takip ediliyor çoğu. Amacımız aslında iyi futbol oynarken oyuncu da yetiştirmek.

Biraz eskilere gidelim isterseniz? 2000 yılında Uefa kupasını kazanan kadrodaydınız. O günden sonra Türkiye’de o kupayı kazanan takım olmadı. Kolay gibi söyleniyor ama finale çıkan bile olmadı. Siz ne düşünüyorsunuz?

O kupayı kazanmak bir kere hiç kolay değil. Bana göre Galatasaray’ın o kadrosu Türk futbolunun gelmiş geçmiş en iyi kadrosuydu. Zaten o kadroda yer alan 7-8 oyuncu Milli Takım’da Dünyü 3. sü oldu. Türk futbolu için önemli bir kadroydu. O kadro namağlup finale rakiplerini yene yene gitti. Bu sene Fenerbahçe yine Uefa’da oynadı ama hakem hatasıyla elendiler. Çok iyi bir kadroları var ama oynayan futbolcuların performanslarını yetersiz buluyorum. Nani’nin mesela Fenerbahçe’ye çok şey vermesi lazım. Ama bakıyoruz Volkan Şen’den farkı yok. Hatta Volkan daha iyi performans sergiliyor. İsim olarak çok iyi transfer yapmak çok iyi kadro kurmak anlamına gelmiyor. Bizim 2000 yılındaki kadromuz 4 yıl boyunca beraber oynayan isimlerdi. Oturmuş bir kadroydu. 1 yılda kurulan kadrolarla bu kupaları kazanmak çok zor.

fatih-akyel-in-favorisi-fenerbahce-8274230_x_o

1996-2000 yılı Galatasaray kadrosundan daha iyi bir kadro geldimi sizce?

O günden sonra daha iyi bir kadro geldiğini sanmıyorum. Bu devirde öyle bir kadro kuracak tek takım Fenerbahçe olarak gözüküyor. Evet yönetimsel anlamda çok güzel işler yapılıyor. Çok büyük transferler yapılıyor. Türkiye şartlarında en iyi kadro şuan Fenerbahçe ama zor maç kazanıyorlar. Fenerbahçe’nin bu kadroyla 3-4 atması lazım. Özellikle Volkan Şen’i çok beğeniyorum. Volkan gibi Gökhan ve Mehmet Topal gibi özverili oynayacak adamlar gerekiyor.

Galatasaray’ın tekrar eski günlerine döneceğini düşünüyor musunuz?

Az öncede söyledim biz çıtayı çok yukarıya çıkarttık. Taraftar daha fazlasını istiyor. Bizim dönemimizde Avrupa Galatasaray’ı konuşuyordu. Uefa kupasını aldık. Süper Kupa’yı aldık. 4 yıl üst üste şampiyon olduk. Taraftarın beklentisi bunun üstü ama bir çöküşe sürüklendi Galatasaray. Ama büyük camia bu günler elbet geçecektir.

Fatih Akyel Galatasaray’dan ayrıldıktan sonra bir türlü sağ bek bulamadı. Sen katılıyor musun?

Bana bunu bir çok taraftar söylüyor. Ben Galatasaray’ın alt yapısından geldim. 17 yaşında Galatasaray alt yapısından çıktım ve oynadım. Bir futbolcu yıldız olacaksa o futbolcu 17-18 yaşında A takımda mutlaka oynaması gerekiyor. 23-24 yaşında oynamaya başlıyorsa sıkıntı vardır. Dünya’da da böyledir. Bakın büyük yıldızlar 17-18 yaşında hep takımlarında oynamaya başlamıştır. Sergen mesela 16-17 yaşında oynadı. Emre 16 buçuk yaşında şampiyonlar liginde oynadı. 23-24 yaşında oynamaya başlayan adam yıldız futbolcu olamaz. Futbol takımları yıldız futbolcu istiyorsa geçlerini bu yaşlarda oynatmalı.

Senden sonra Galatasaray’da oynayan sağ bekleri nasıl değerlendiriyorsun?

Haksızlık etmek istemiyorum ama mütevazi de olmayacağım. Benden sonra sağ bek gelmedi. Zaman zaman haksızlıklara uğrasa da Sabri kendi bölgesi olmamasına rağmen iyi bir performans sergiledi. Kim transfer edilse de hep o oynadı. Sabri fena bir performans sergilemedi. Ama bizim kadar mı? Değil tabi ki…

79

Galatasaray’dan ayrılışın nasıl oldu? Neden ayrıldın?

Benimle sözleşme uzatmak istemediler. Yönetim istemedi. Faruk Süren, Ali Dürüst ve Burak Elmas vardı. Çalışmak istemediler. Bana da İspanya’dan talip vardı. Oraya gittim. Galatasaray yine istemişti ama olmadı Fenerbahçe’ye transfer oldum. Ben Galatasaray’a dönmek istedim ama yöneticilerin farklı talepleri vardı olmadı.

Ekşi sözlükte yorumlar var. Fatih Akyel Galatasaray’dan ayrılmasa hala oynardı diye? Oynar mıydınız?

Şuan 38 yaşındayım. Oynayamazdım sanırım ama en az 34-35 yaşına kadar elimden geleni yapardım

Sneijder Hagi ile zaman zaman karşılaştırılıyor. Sen Hagi ile yıllarca oynadın. Neler söylemek istersin?

Sneijder Galatasaray için önemli bir futbolcu. Avrupa için de önemli bir futbolcu ama Hagi’nin performansı bence her zaman daha iyiydi. Hagi her zaman önde diye düşünüyorum.

Arda’nın Barcelona’ya gitmesini ve performansını nasıl değerlendiriyorsun? Çıtayı yükseltti çünkü.

Çıtayı bence yükseltmedi. Çıtayı sonuna kadar çıkarttı. Daha ötesi yok. Gidebileceği en iyi takıma gitti. Galatasaray’dan yetişip gitmesi çok iyi. Onu yetiştiren hocalardan biri (Recep Yazıcı) zaten bizim ekipte çalışıyor. Bir Türk oyuncusunun Barcelona’da olması ve oynaması çok önemli. Allah yardımcısı olsun.

Önümüzde Avrupa Şampiyonası var. Milli Takım zorlu bir gruba düştü. Şansını nasıl değerlendiriyorsunuz?

İyi bir jenerasyon var. Türkiye son mucizeden sonra herşeyi yapabilir. Fatih hoca ile birlikte müthiş bir çıkış yakaladılar. Türkiye’nin kupayı alma şansı olduğunu düşünüyorum. Çok iyi bir kadro var. Neden olmasın diyorum.

Çok iyi golcülerle oynadın. Jardel de bunlardan bir tanesi. Ama hiç unutulmuyor. Senin onunla ilgili düşüncelerin neler?

Hakan Şükür benim çok sevdiğim ve Türk futbolunun gelmiş geçmiş en iyi golcüsü ama ne hikmetse Jardel çok kısa kalmasına rağmen taraftar hiç bir zaman unutmadı. Hakan Şükür tartışılmaz ama. Jardel enteresan bir golcüydü. Topu adeta çekiyordu. Yıllar geçti hala Jardel konuşuluyor. Bende kendisini hem de futbolunu beğeniyordum.

Süper Lig şampiyonluk yaşırını nasıl değerlendiriyorsun?

Beşiktaş’ın kadrosu Fenerbahçe’ye göre daha mütevazi olsa da daha iyi futbol oynadığını düşünüyorum. Bana göre Fenerbahçe 2-3 maç dışında aman aman futbol oynamadı. Fenerbahçe’nin daha özverili oynaması gerekiyor. Oynarlarsa zaten o yıldızlarıyla maçları rahat kazanırlar.

Fatih Akyel’in uzun vadede hedefi nedir?

Benim hedefim Süper Lig’de takım çalıştırmak ve Milli Takım’a hoca olmak var. O formayı giymiş biri olarak Milli Takım hocası olmak istiyorum en büyük hedefim bu.

Son soru. Futbolculuk mu? Teknik direktörlük mü?

Futbolculuğa kurban olayım. Her zaman futbolcular daha kolay. Antrenörlük daha zor. Futbolculuk bireysel bişey. Antrenmana geliyorsunuz bitince gidiyorsunuz. Ama hocalık öyle değil, 25 futbolcu ile uğraşıyorsunuz. Bunun teknik taktik ve futbolcuların psikolojisi var. Onun için Teknik adamlık çok zor. Ben işe girince çok daha iyi anladım. Hocalarımız daha önce söylüyordu bunu. Onların söylediklerini şimdi daha iyi anlıyorum. Eğer haksızlık yaptığım bir hoca olduysa şimdiden özür diliyorum…

Röpörtaj: Yakup Çınar

Cevap ver