G.Saray 4-0 Adanaspor maçının taktiksel yorumu!

05 Nisan 2017 Çarşamba 11:56
Öncelikle sıralamada 2. Lig hedeflenmişken birde Başakşehir puan kaybedince Adanaspor maçının önemi 4 kat arttı.
Ligde zayıf bir takım görüntüsü verseler dahi;
Fenerbahçe 2-2 Adanaspor
Bursaspor 0-1 Adanaspor
Adanaspor 1-1 Başakşehir skorları ve G.Saray'ın alarm veren savunması biraz endişeye sevketti ama kalitenin sahaya yansıdığı anda maçın biteceğini herkes tahmin ediyordu.
İlk 11 seçimi;
Muslera Cavanda-Semih-Çalık-Linnes Selçuk-Josue Rodrigues-Podolski-Yasin Eren Bu seçim bana göre şu açıdan yanlıştı. Orta saha oldukça yumuşak, boy dezavantajı var ve Selçuk, Josue arkası Semih-Ahmet tandemi ile birleşince ana 4'lü savunma bloğu hem markaj hem savunma hem fizik olarak çok düşüktü. Bunu maç içinde hissetmememizin tek sebebi var; Adanaspor bu bölgede oyun kuramadı bu eksikliğimizin üstüne gidemedi.
Savunma;
Cavanda fuleli koşuları ve atikliği dışında vasat bir oyuncu. Mental sorunları Lazio döneminden beridir aşikar. Bizde bu koşuları bırakın oyun içindeki atikliğide kaybolmuş ciddiyetsiz bir tavır ayrıca riskli müdahaleler ile savunmayı çoğu kez riske attı. Maçın başında direkt kırmızılık bir pozisyonu var. Dakika 40 gibi olsa kartın rengi farklı olurdu. Çalık ve Semih tandemi ile rakip topla her döndüğü anda sorun yaşıyoruz. Adana maçında bunu pek yaşamadık ama bu savunma tandeminin doğru olduğu anlamına gelmez. Linnes ise savunma bloğunun en iyisiydi. Yerinde oynamıyor, her zaman oynamıyor ama özverili ayrıca bindirmeleri ile katkı verdi daha çok süre almalı. 3 pozisyonda doğru kayma ile Adanaspor'un atağını kesti. Carole vari adam kaçırmadı.
Orta Saha:
Selçukta eski kötü dönemlerine göre iyi sinyaller var ama bunu sert maçlarda görmek gerek. Penaltı golleri pek birşey ifade etmiyor. Bu konuda yetenekli yeteneğini gösteriyor ama keşke 2. Penaltıyı Josue'ye bıraksa... Josue 8 numaradır, asla 10 numara değildir. 10 numarada çevre kontrolü zayıf olduğu için hemen markaja yakalanıyor ve top kaybı yapıyor savunmanın önünde oynayınca geride 4 kişi olmasının güveni ile rahat top çeviriyor dikine öldürücü toplar atabiliyor. Garry - Yasin ikilisine pek iş kalmadı maç erkenden bitti ama Özellikle Garry'de güven artışı ile oyun kalitesi artıyor. Bruma'dan en belirgin farkı topu oyun içinde durdurup oyunu yavaşlatmıyor.
Hücum;
Podolski hiç olmadığı maçlarda vuruşları ile varolur. Böyle oldu böyle olacak. Yokluğunu arayacağız. Tudor'da Eren'in formu için kanatları kullanmaya yöneldi. Bunu yavaş yavaş göreceğiz. Yapılan orta sayısında artış var.
BAŞAKŞEHİR MAÇ YORUMU;
Adanaspor maçında tempo 72-77 dakika sürecinde GS tarafından belirlendiği için savunma defoları gözükmedi. GS bunu Başakşehir'e yapamaz. Bu yüzden daha sert oynamalı mücadele gücünü yüksek tutmalı.
Galatasaray Eksileri:
Semih - Chedjou - Ahmet 3'lüsün kafa toplarına çıkışı çok zayıf karşıda ise Adebayor gibi bir oyuncu var. Topu indirdiği anda ara pasla içeri sızıyorlar burdada Carole ve Linnes'e iş düşecek. Orta sahada De Jong'un sertliğine ihtiyaç var.
Başakşehir'in eksileri;
Momentum olarak diplerdeler. Defans önündeki 2 oyuncu sürekli değişmesinden kaynaklı oyunu tutamıyorlar rakibin temposuna uyuyorlar. G.Saray'da ise sezon başından beri bu 2'li değiştiği için takım zaten alışmış durumda ama Başakşehir istikrar ve tempo ile fark yarattı. Şuan bundan yoksunlar.
Sneijder mevzusu: Tudor maçtan 1 gün önce Sneijder'i ikinci yarıda oyuna alacağını oyuncuya deklare etti. Herhangi bir sorun yok aralarında. Tudor koşmayan ağır olan yatan kimseyi sevmiyor. Açıkca sorun yaşadığı 2 kişi; Hakan ve Sabri.. Sneijder değil ama fizik kondisyon daha da düşerse onlada yaşar...
YAZARIN SON YAZILARI