Galatasaray’da seçim kararı alınması halinde başkanlığa aday olacak isimlerden biri de Prof. Dr. Ahmet Özdoğan. Kendisi Galatasaray’da Faruk Süren döneminde 4 yıl, Özhan Canaydın döneminde ise 2 yıl yöneticilik yaptı. Dursun Özbek’in 2800 oyla başkanlığa geldiği seçimlerde Özdoğan aday olmuş ve 442 oy almıştı. Sporcope.com olarak Genel Yayın Yönetmenimiz Selim Sırrı Bayer ile Sayın Özdoğan’ı ofisinde ziyaret ettik ve son dönemde Galatasaray’da yaşanan gelişmeleri konuştuk. Dursun Özbek’in bir an önce seçim kararı alması gerektiğini belirten Özdoğan “Bugün seçim kararı alınsın yarın projelerimizi açıklarız” dedi.

Biz daha sorulara başlamadan Ahmet Özdoğan anlatmaya başladı…  

Bütün mesele şudur, taraftar anlayışımız değişmelidir. Bugün biliyorsunuz Galatasaray, basketbolda Avrupa’da iki kupa olan Eurocup’ı kazandı. Şimdi basketbolda Eurocup kazandığınız anda bir sevinin iki gün geçmeden kombine fiyatlarını açıkladılar, Niye insanlara sormadan herhangi bir anket yapmadan açıklıyorsunuz ? sonra genel kurulunuzda ki insanlarla konusun 15-30 gün sonra açıklayın. İki gün sonra sosyal medyada ki tepkilere bakıyorsun geri alıyorsun yahu Galatasaray kupayı kutlayamadı. Ben hayatım boyunca taraftarın bir müşteri olmadığına inandım, taraftar aidiyet duygusu olması lazım.

Avrupa seyirci ortalamalarına bakınca Alman Ligi’nde büyük bir potansiyel var. Borrussia Dortmund geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaptı. Taraftarımızın bize bu sene yaptığı yoğun destekten dolayı bu seneki kombine fiyatlarına zam yapmayacağız dediler. Neler söyleyeceksiniz?

Biz bunu Dortmund yaptı diye yapmamalıyız. Galatasaray sadece Türkiye’de değil Dünya’da da ilklerin kulübü olmalı. Borrussia Dortmund’un genel kurulunda olan insanların Galatasaray’ın genel kurulundan daha çok mu kültürlü, vizyonlu? Asla değil. Galatasaray gerek genel kurulda gerek taraftar bazında Dünya’da ilk kulüpler arasına girer. Ben bunu zaten yaparım , Borrussia Dortmund yaptı diye yapmam Dortmund benden taklit eder. Çünkü taraftar bazında ben Borrussia Dortmund’tan fazlayım.

WhatsApp-Image-20160513 (2)

Basketbol’dan girdik oradan devam edelim. Can Topsakal’ın Ekrem Memnun ile de bir sürtüşmesi var mıydı ? Can Topsakal, Ekrem Memnun’la Avrupa Şampiyonu olan hocasıyla yolları ayırdı, aynı şekilde Avrupa Şampiyonası olan Erkek Basketbol takımı hocasıyla da yolları ayıracakken araya girenlerle Dursun Özbek’in baskısıyla takımda kaldığı biliniyor Neler söylersiniz ?

Sizin bu verdiğiniz örnekler kamoyu tarafından bilinen örnekler, ben size başka bir şey anlatacağım. Biz Mart ayında Mali Genel kurula gittik, Mali genel kurulda önümüzdeki yılın bütçe açıklandı. Nisan ayında Eurocup oynayacağız. Çıktık dedik ki Arkadaşlar bu yaptığınız bütçe önümüzdeki sene bu senenin tl olarak ½22 daha az. Bakın Euroleague’e gideceksiniz . Siz Uluslararası arenada en yüksek yerde oynayacaksınız. TL bazında ½ 22 düşeceksiniz dolar bazında daha fazla bu rakam. Peki siz nasıl Euroleague’de oynayacaksınız dedik. Sayın Başkan ben bütçeme dokundurmam dedi. Bugün ise bu rakamlarla bu iş olmaz o yüzden ben bunu anlatmaya çalışıyorum bu anlayış bu vizyonla bu Galatasaray gitmez. Basketbol, Dünya’nın en önemli sporlarında biri olacak daha da artacak bu ilgi Dünya buna doğru gidiyor. Burada bu bütçeyi daha fazla yapmak lazım, daha fazla iş yapmanız lazım. Sadece bir kaç sponsorla işiniz olmaz. Oturacaksınız Dünya Basketbolu nereye gidiyor buna bakmanız lazım. NBA’de olan basketbol cirosuna bakın, Avrupa’da olan ciroya bakın. Demek ki biz Avrupa’da farklı bir şey geliştirmemiz lazım ki Amerika’ya yetişelim. O yüzden ben Galatasaray’ın basketbol cirosunu yükseltmemiz lazım dedim 1,5 ay sonra evet yükseltmemiz lazım dediler. O zaman sorum şu Mart’ın ortasında EuroCup’ın alınacağına inanmıyor muydunuz? Taraftarımız tek başına bizim sponsorumuz olamaz, onlar bizim müşterimiz değildir. Taraftarımıza bakış açımız değişmelidir. Aidiyet duygumuzu taraftarımız ile büyütmeliyiz. Ana felsefemiz budur.

“DURSUN ÖZBEK KENDİSİNİ BAŞARILI BULUYOR SORUN ORDA”

Baktığımız zaman bu vizyonla gitmez diyorsunuz. Galatasaray’ın seçime gitmesi gerekecek. Bu yönetim de ısrarla bu konuyu gündeme getirmiyor, sizin bu konu hakkında düşünceleriniz nelerdir?

Bu yönetiminin gelişinden beri “Ben bu yönetime kefilim” diyen değerli bir büyüğümüz var o da Sayın Duygun Yarsuvat’tır. Duygun Yarsuvat Bey ve yönetimde ki arkadaşların zamanında Duygun Bey’in 7 aylık zamanı vardı, dediler ki bundan sonra ki yönetim şu an ki yönetimin içinden çıksın ve ben kefilim dedi. Geçenlerde bir gazeteye açıklamalarda bulundu. Galatasaray seçime gitmeli gerekirse 3 saat için de bu imzalar toplanır diyor. Ben diyorum ki sayın başkan hukukçudur, hocadır gayet iyi bilir dernekler kanununu, ya başkan istifa edecek, ya yönetimde ki insanlar istifa edip belirli bir sayıya düşecekler ya da Galatasaray imza toplayıp seçime gidecek. Burada Duygun Yarsuvat’a bir görev düşüyor. Bir kanaat önderi olması lazım çünkü kefil olan. Bunları yapmıyorsa da çıkıp özür dileyecek. Çünkü seçilme gidilmesini kendisi söyledi. Çok net ve açık Galatasaray bu şekilde devam edemez. Yani şöyle diyeyim Eurocup’ı kazanıyorsunuz taraftarınız “Yönetim İstifa” diye bağırıyor, herhangi bir şey kazansanız da bu devam edecek. Taraftarınız size inanmıyor artık.

 

Dursun Özbek neden bırakmak istemiyor?

Aslında bu soruyu Dursun Özbek’e sormak lazım. Bence kendisini başarısız bulmuyor. Futbol takımının başarısızlığı değil olay. Bir kere iletişimde başarısız. Taraftarla arasında başarısız, söylemlerle eylemler birbirlerini tutmuyorlar. Maliyetleri düşürdüm diyor, maliyetler düşmüyor çıkıyor borçlar çıkıyor, nerede başarılı olmuşuz? Cirolarımızda bir yükselme var mı, hayır yok. Önümüzde ki sene ki şampiyon 4 yıldızlı takım ve gelirinde düşme var, nasıl olacak bu iş?

“HAMZAOĞLU’NU GÖNDERECEKTİNİZ NEDEN 3 YILLIK SÖZLEŞME İMZALADINIZ”

Avrupa Kupalarına da gitmeyecek Galatasaray…

Şimdi oraya geliyorum Bir tanesi UEFA bunu en çok söyleyen benim ve net söylüyorum. Galatasaray iyi bir savunma yapmadı eğer iyi bir savunma yapsaydık Galatasaray o cezayı almazdı. Bunun nasıl olacağını da söyledim. Bu sene futbolda ki başarısızlıktan sonra tek şansımız kupayı almak. Ama bu futbol ne kadar iyi oynasanız da yenilebiliyorsunuz Allah korusun kupayı alamazsak Galatasaray iki sezon Avrupa’ya gidemeyecek. O zaman Dursun Özbek’in Galatasaray’a vereceği maliyet 150 milyon dolar eşittir 450 milyon TL olacak. Zaten bundan sonra konuşacak pek bir şey yok. Sayın Dursun Özbek bu sene sonra 2 sene daha başkanlık yapacak bu 2 sene içinde de Avrupa Kupalarını göremeyen başkan olacak 1 tane UEFA 1 tanesinde de kendi başarısızlığı yüzünden göremeyecek Böyle bir şey olur mu yahu? Şunu söyleyeyim Galatasaray başkansız kalmaz bu bir, Kim ne söylerse söylesin Galatasaray’ın maddi sorunları çözülebilir sorunlardır yeter ki vizyonunuz,inancınız ve iletişiminizde sorun olmasın.

Son Mali Kurul’da Dursun Özbek’in üyelere yaptığı bazı sunumlar vardı. Bu sunumlara baktığınız da taraftara yönelik olmayan, rakamların olduğu sanki bir şirket sunumuymuş gibi geldi herkesin gözüne ve baktığımız zaman bazı şeyler hayata geçirilecek dendi ancak otel inşaatı da hala duruyor mesela maddi anlamda da bir şeyler ileriye gitmedi. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Şimdi şöyle Galatasaray Gayri Menkul Şirketi değildir. Galatasaray Spor Kulübüdür. Galatasaray’da ne kadar gayri menkullerinizi ne kadar yararlı kullanırsanız kullanın sportif başarı yoksa başarısızsınızdır. Galatasaray normal şirket gibi düşünülemez. ani ilk önceliğiniz futbol olmak üzere başarılı olmak zorundasınız. Sayın Duygun Yarsuvat yönetimi, Sayın Dursun Özbek yönetimine 170 milyon TL para bıraktı. Yani +170 ile başladı evet geriden gelen bir -‘de var ama 170 milyon TL’de artı yaptılar. Şimdi bu rakam da yok oldu. Burada çok ciddi bir başarısızlık var vizyonsuzluk var. Galatasaray’ın vizyonu bu değildir. Galatasaray küçülemez. Her gün büyümelidir. Bizim görevimiz bu büyümenin alt yapısını kurmaktır. 10-15 personelin işine son vermek başarı değildir. Gerekli olursa tabi ki ayrılırsın ama daha da büyümek istiyorsan geniş bir kadron olması gerekiyor. Belirli bir personel gideri her şirkette vardır. Ne oldu futbolcu maliyetleriniz? Futbolcu maliyetleriniz artmış. Sizin içinizde sadece Melo gitmek istedi. Yollarsınız Melo’yu yerine adam da almazdınız. Dediniz ki Ağustos ayında Burak gitmek istemedi o yüzden West Ham’a vermedik, peki Agustos’ta gitmek istemeyen Burak nasıl Çin’e gitmek istiyor? Önümzüdeki sene Galatasaray’a 15 tane kiralık oyuncu dönüyor. Siz maliyet azaltmadınız, maliyet arttırdınız. Burak’ın transferinde 5 milyon 250 bin dolar transfer ücreti verdiniz Donk ve Linnes’e 4 buçuk milyon dolar bonservis verdiniz. Bu oyunculardan biri bazen yedek biri de ıslıklanıyor. Peki bu adamlar geldikleri kulüplerde ne kadar alıyorlar 150 bin dolar sizde 950 bin dolar alıyor nasıl tasarruf bu ? Geldiği takım Dünya’da kaçıncı sen kaçıncısın ? Yahu bu oyuncular Galatasaray’a uçarak geliyor, gelse ne olur gelmese ne olur ayrıca. Sen tasarruf etmiyorsun söylemin ile eylemin birbirini tutmuyor.

Galatasaray 3 Kupalı şampiyon 4 yıldızlı bir kulüp ama futbolda Hamza Hamzaoğlu gönderildi, Mustafa Denizli geldi, sonra Orhan Atik ve Riekering geldi, hatta bir dönem Galatasaray hoca bulamadı. Eski futbolcularından olumsuz yanıt aldı, Bülent Ünder reddetti. Bunlar bir futbol kulübünde az rastlanan işler Galatasaray’ın bir futbol aklı yoktu siz buna katılıyor musunuz?

Yüzde 100 doğru. Bakın sizin veya benim bir şey söylememize gerek yok. Siz futbol aklı olarak seçimle Cüneyt Tanman’ı aldınız şimdi nerede Cüneyt Tanman ? Peki 3 kupalı şampiyon olduğunuz hocanız Hamza Hamzaoğlu nerede, yok. Siz Hamzaoğlu’na kardeşim dediniz 3 yıllık mukavele imzaladınız kim dedi size imzalayın diye? Madem imzaladınız niye arkasında durmadınız? Niye Mustafa Denizliyi getirdiniz? Madem getirdiniz niye yolladınız? Bunların hiç birinin cevabı yok. Mart ayındaki kongrede küçüleceğiz dediniz şimdi büyüyeceğiz diyorsunuz böyle bir şey olamaz. Kulüp planları 5 veya 3 yapılır kısa vadeli planlar 1 yıllık yapılır. Ama genel olarak planlar 3 yıllık geliyorsanız 3 yıllık yapılır. Galatasaray gibi kulüplerde planlama daima büyümeye yönelik yapılır. Ve her yıl yeni bir hedef konulur. Galatasaray’da şampiyonluk dışındaki her sonuç başarısızlıktır. Bu arkadaşaların hiçbirinde bir hedef yok. Cüneyt Tanman gittikten sonra kim geldi Kardeşi geldi. Galatasaray tarihinde böyle bir şey yok.

“DURSUN ÖZBEK’E YARSUVAT KEFİL OLDU”

Peki Sizce Hamzaoğlu’nun gönderilmesi doğru muydu?

Siz Haziran elinde Hamza Hamzaoğlu ile el sıkışıyorsanız, sezon sonuna kadar bekleyeceksiniz. Haziran ayında el sıkışmasaydınız ona kimse bir şey diyemezdi. Siz üç yıllık bir anlaşma da yaptınız. 6 ayda o projeden vazgeçtiniz öyle bir şey olamaz. Burada düşünce yok demektir. Galatasaray’da bir sezonda 5 hoca değişemez. Bunlar Galatasaray’ın tarihinde yok. Onun için Galatasaray seçime gitmelidir.

WhatsApp-Image-20160513

Galatasaray’ın bu sezon maçlarını izlerken ne hissediyorsunuz?

Biz 1996-2000 yıllarında yöneticilik yaparken Galatasray ilk devreyi mağlıp kapatırdı. Ben rahat olmamızı yeneceğimizi söylerdim ancak bu sene yenemez diye düşünüyorum işte aradaki fark bu

Önümüzdeki sene Galatasaray Dursun Özbek ile devam edecek mi?

Bu soruya cevap vermesi gereken kişi Duygun Yarsuvat’tır. Kefilim dedi vermezse bunu her yerde söyleyeceğim. Kefalet öyle kolay bir şey değildir.

Galatasaray Bu sene Avrupa’ya gidemezse seneye de gidemeyecek Dursun Özbek’te seçime gitmezse ve 2016-2017 yılının başında istifa ederse Galatasaray’a çok büyük bir kötülük yapmaz mı?

İşte o zaman kötülüğün ötesindedir o iş. Sayın Dursun Özbek Temmuzun ilk haftası seçim var dedi diyelim,o zaman insanlar oturacak ekibini toplayacak ve bir seçime gidilecek ama o giren grubun önünde 2 ay var ligler başlamadan doğru bir planlama yapılırsa önümüzdeki sene Galatasaray şampiyon olur. Siz o zaman güzel pazarlarsınız ve Avrupa’ya gidene kadar bu takımın alt yapısını kurarsınız, Avrupa’ya da gidince gerçek Galatasaray’ı görürsünüz ancak eylül ayında istifa ederseniz Sayın Dursun Özbek’in yaptığı planlama üzerine gelirsiniz ve başarılı olma şansınız çok düşüktür.

WhatsApp-Image-20160513 (1)

Mevcut Yönetim seçim kararı alırsa aday olur musunuz?

Ben Galatasaray’da ortak akılı temsil eden bir insanım. Galatasaray’da ortak akıl sadece Ahmet Özdoğan’ın vereceği kararla olmaz. Ahmet Özdoğan Galatasaray’da şimdi var olan biri değil uzun zamandır var olan bir insandır. Bütün arkadaşlarımla otururum bana bu görevi veriyorlarsa aday olurum yani ben tek başıma aday olacağım diyemem. Bütün arkadaşlarımın ve benimde onlar üzerinde emekleri var bir grup olarak düşünün bizi. Biz hep biz dedik. Arkadaşlarım bana bir görev verecekse ben görevden kaçmam.

Galatasaray tarihinin en başarılı dönemlerinde yöneticilik yaptınız. Kısa vadede projeleriniz hazır olur mu?

Galatasaray ortak akıl grubu yarın Galatasaray’ın yönetimi biz yönetimi bıraktık derse diğer gün Galatasaray’ın alacağı, göndereceği insanlar bellidir. Basketbol’da ki yol haritası bellidir. Çok farklı bir sistem kuracağız. Galatasaray futbolda farklı bir sistemle yönetilecek.

“BENİM DÜNYAM GALATASARAY”

Galatasaray’daki üyelik sistemleri de tartışılıyor. Galatasaray’ın halka açılması isteniyor bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Dışarıdan Galatasaray sevdalısı insanlar var. Bu isteyen insanlarla konuşmak gerekiyor. İnsanların kendini anlatması gerekiyor. Galatasaray’a o yıl üye olan insanlar arasından kongreye gelen sayısı 15-20’yi geçmiyor. Siz Galatasaray’a üye olmak için bekliyorsunuz, üye oluyorsunuz ancak kongreye gelmiyorsunuz böyle şey olmaz. Bunları düzeltmek gerekiyor. Bunu sadece Galatasaray’da şöyle düşünmeyin. Efendim biz üyeliği tamamen açalım, böyle bir şey olmaz ama Galatasaray gelenek göreneklerine saygılı olan ve Galatasaray vizyonu sahibi tüm insanlara kucak açmalıyız. Genel kurula bunu anlatmamız lazım , genel kurul bunu anlar.

Mevcut üyelik sistemi buna uygun mu?

Siz mevcut üyelik sistemi dışında yeni bir sitem önermediniz. Siz çalışmıyorsunuz. Siz şu an Galatasaray’a kaç kişi üye onu açıklamıyorsunuz. 8 olağan ve olağanüstü kongreye üst üste katılmayan üyelerin üyeliği son verilir diye tüzük maddesi var. Belki şuan basın mensuplarına şu an konuşan insanların Galatasaray’da olmaması gerekiyor. Çünkü tüzük gereği kongrelere katılmamış insanlar olabilir bazıları. Tabii mazeretsiz olanları kastediyorum. Şimdi bunların hepsini genel kurula getirmeniz lazım. Sizin Galatasaray’a üye olmanız için Galatasaray’a bir şeyler vermeniz gerekiyor. Bir kulübün en önemli kaynağı üyeleridir. Bugün Galatasaray’ın Divan Kurulu üyeleri TT Arena’ya gitse sadece misafir kartı alabiliyor. Böyle bir anlayış olamaz. Siz üyelerinize saygılı olmalısınız. Galatasaray’ın en önemli sahibi Galatasaray’ın genel kuruludur. O kaynağı kullanmamız lazım.

Beşiktaş’ın şampiyon olması sizi mutlu eder mi? Sonuçta Fenerbahçe 4. yıldızı takamayacak.

Şunu söyleyeyim Benim dünyam Galatasaray’dır. Galatasaray şampiyon oluyorsa ben mutluyumdur, olamıyorsa o zaman mutsuz olurum. Ben Galatasaray dışında o olmuş, bu olmuş ilgi alanıma girmiyor. öteki takımlarla ilgilenmiyorum. Galatasaray ile ilgili herhangi bir yorumda bulunmazlarsa herhangi bir saldırıda bulunurlarsa o zaman aslan kesilirim. Değerli başkana çok sitemim var farklı gruplar Galatasaray hakkında ileri geri konuştular sustular, ben susmam,asla susmam, sonuna kadar giderim. En iddialı olduğum konuda budur. Galatasaray tarihine sahip çıkmam lazım çünkü o tarihle gurur duyuyorum bundan sonra da gurur duyacağım.

WhatsApp-Image-20160513 (4)

Cevap ver